Parasetamol İçeren İlaçlar Listesi ve Kullanımı?

Diğer ağrı kesiciler ve hastalık önleyici ilaçlarla birlikte mevcuttur. Aynı zamanda çok çeşitli soğuk algınlığı ve grip ilaçlarının bir bileşenidir.

Parasetamol İçeren İlaçlar Listesi

  1. Bot Parasetamol 500 mg Kapsül
  2. Alvedon 60 Mg Fitil
  3. Anadin Ekstra Tabletler
  4. Anadin Parasetamol Tabletler
  5. Beechams Hepsi Bir Arada Oral çözüm
  6. Beechams Hepsi Bir Arada Tabletler
  7. Beechams Soğuk algınlığı ve Grip Kapsülleri
  8. Beechams Soğuk ve Grip Sıcak Frenk Üzümü
  9. Beechams Soğuk algınlığı ve Grip Sıcak Limon
  10. Beechams Flu Plus Sıcak Limon
  11. Beechams Grip Artı Kaplet GSL
  12. Beechams Grip Artı Kaplet
  13. Beechams Max Strength Kapsül
  14. Benylin Chesty Öksürük ve Soğuk Tabletler
  15. Benylin Soğuk algınlığı ve Grip Tablet
  16. Benylin Cold & Flu Max Mukavemet Kapsülleri
  17. Benylin Gündüz ve Gece Tabletleri
  18. Benylin Dört Grip tabletleri
  19. Aspirin Ekstra Tabletler

    Kimler parasetamol alabilir ve Kimler alamaz?

    Hamile ve emziren kadınlar da dahil olmak üzere çoğu insan parasetamol güvenli bir şekilde alabilir.

    Bununla birlikte, bazı kişilerin parasetamol ile ekstra özen göstermesi gerekir.

    Aşağıdaki durumlarda doktorunuza veya eczacınıza danışın:

    • Geçmişte parasetamol veya diğer ilaçlara karşı alerjik reaksiyon gösterdiyseniz
    • karaciğer veya böbrek sorunları var
    • düzenli olarak önerilen maksimum alkol miktarından (haftada 14 birim) daha fazlasını alın
    • epilepsi için ilaç al
    • tüberküloz (TB) için ilaç almak
    • kan inceltici varfarini alın ve düzenli olarak parasetamol almanız gerekebilir.

    Nasıl ve ne zaman alınır

    Parasetamol aç veya tok karnına alınabilir.

    Yetişkinler için olağan doz, 24 saatte 4 defaya kadar bir veya iki 500 mg tablettir.

    Dozlar arasında daima en az 4 saat bırakın.

    Parasetamol doz aşımı ciddi yan etkilere neden olabilir. Ağrınız çok kötüyse dozu artırmaya veya çift doz almaya kalkışmayın.

    Önemli: Yetişkinler 24 saat içinde maksimum 4 doz (toplamda sekiz 500 mg tablete kadar) alabilir. Dozlar arasında en az 4 saat bekleyin.

    Farklı Parasetamol türleri

    Parasetamol tabletler ve kapsüller halinde yaygın olarak bulunur.

    Tabletleri veya kapsülleri yutmakta zorlanan kişiler için parasetamol, bir şurup veya bir içecek yapmak için suda çözünen çözünür tabletler olarak da mevcuttur.

    Bilinmesi Gereken Gerçekler

    • Parasetamol çalışması bir saat kadar sürer.
    • Normal parasetamol dozu, bir seferde bir veya iki 500 mg tablettir.
    • Parasetamol içeren diğer ilaçlarla parasetamol almayınız.
    • Parasetamol hamilelikte ve emzirme döneminde önerilen dozlarda güvenlidir.
    • Marka isimleri Disprol, Hedex, Medinol ve Panadol’dur.

    Ya çok fazla Parasetamol alırsam?

    Önemli: 24 saat içinde 8 tabletten fazla almadığınız sürece, yanlışlıkla 1 veya 2 ekstra tablet alınmasının zararlı olması olası değildir.

    Daha fazla parasetamol almadan önce en az 24 saat bekleyin.

    Ya almayı unutursam?

    Düzenli olarak parasetamol alırsanız ve bir dozu atlarsanız, hatırladığınız anda onu alınız. Ancak, bir sonraki dozunuzun zamanı yaklaştıysa, kaçırdığınız dozu atlayın.

    Asla çift doz parasetamol almayın. Kaçırılanı telafi etmek için fazladan bir doz almayın.

    Dozları sık sık unutursanız, size hatırlatmak için bir alarm ayarlamak yardımcı olabilir. İlacınızı almayı hatırlamanıza yardımcı olacak diğer yollar konusunda da eczacınızdan tavsiye isteyebilirsiniz.

    Parasetamol diğer Ağrı kesicilerle birlikte alınması durumu

    parasetamol içermeyen diğer ağrı kesici türleri ile parasetamol almak güvenlidir İbuprofen , aspirin ve kodein .

    Parasetamol içeren 2 farklı ilaç alırsanız, aşırı doz riski vardır.

    Önemli: Başka bir ilaç almadan önce, parasetamol içerip içermediğini görmek için etiketi kontrol edin.

    Parasetamol, eczanelerden ve süpermarketlerden satın alabileceğiniz pek çok ilacın içinde yer alan bir bileşendir:

    • migren ilaçları
    • Lemsip ve Night Nurse gibi öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri

    Bazı reçeteli ilaçlar, aşağıdakiler gibi diğer ağrı kesicilerle birlikte parasetamol içerir:

    • co-codamol (parasetamol ve kodein)
    • ko-dydramol (parasetamol ve dihidrokodein)
    • Tramacet (parasetamol ve tramadol)

    Bilgi: Önerilen Kaynaklar

    Parasetamol ve ibuprofen’i birlikte alabilir miyim?

    Yan etkiler

    Parasetamol, doğru dozda alındığında çok nadiren yan etkilere neden olur.

    Bir yan etki hakkında endişeleniyorsanız veya olağandışı bir şey fark ederseniz, eczacınız veya doktorunuzla konuşun.

    Ciddi alerjik reaksiyon

    Nadir durumlarda, karşı ciddi bir alerjik reaksiyon ( anafilaksi parasetamole ) olması mümkündür.

    Şu durumlarda Acil Müdahale gerekli:

    • Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, su toplamış veya soyulmuş cildi içerebilen bir deri döküntüsü yaşarsanız
    • hırıltı yapıyorsun
    • göğüste veya boğazda sıkışma olur
    • nefes almakta veya konuşmakta güçlük çekiyorsun
    • ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınız şişmeye başlar

    Ciddi bir alerjik reaksiyon yaşıyor olabilirsiniz ve acilen hastanede tedaviye ihtiyacınız olabilir.

    Bunlar parasetamolün tüm yan etkileri değildir. Tam liste için ilaç paketinizin içindeki broşüre bakın.

    Hamilelik ve emzirme

    Hamileyken parasetamol alabilir miyim?

    Parasetamol, hamileyseniz veya emziriyorsanız ilk ağrı kesici seçeneğidir.

    Anne veya bebek üzerinde hiçbir zararlı etkisi olmaksızın birçok hamile ve emziren kadın tarafından alınmıştır.

    Önemli

    Hamilelikte veya emzirme döneminde parasetamol alıyorsanız, mümkün olan en kısa süre boyunca sizin için işe yarayan en düşük dozda parasetamol alın.

    Diğer ilaçlarla ilgili uyarılar

    Antibiyotikler de dahil olmak üzere çoğu reçeteli ilaçla parasetamol almak güvenlidir.

    Parasetamol bazı insanlar için uygun değildir. Alırsanız doktorunuzla konuşun:

    • kan inceltici varfarin – parasetamol düzenli olarak alırsanız kanama riskini artırabilir
    • tedavisi için ilaç epilepsi
    • tedavisi için ilaç tüberküloz (TB)

    Parasetamolün bitkisel ilaçlar ve takviyelerle karıştırılması

    St John’s wort ( için alınan bir bitkisel ilaç doktorunuza veya eczacınıza depresyon ) kullanıyorsanız, parasetamol dozunuzu azaltmanız gerekebileceğinden danışınız.

    Aksi takdirde, parasetamol genellikle bitkisel ilaçlar veya takviyeler almaktan da etkilenmez.

    Önemli: Bitkisel ilaçlar, vitaminler veya takviyeler de dahil olmak üzere başka ilaçlar alıyorsanız, güvenlik için doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

    Parasetamol içeren ilaçlar ile ilgili makalemizde umarım aklınızdaki sorulara cevap verebilmişizdir, daha fazlası için saglikmedya.net adresimizden günlük bilinmesi gereken sağlık konuları hakkında bilgi edinebilirsiniz.