Klomen tedavisi ile hamile kalanlar hakkında konuşacağız bugün Klomen ayrıca klomifen sitrat olarak da bilinir. Kadın kısırlığının belirli türlerini tedavi etmek için sıklıkla kullanılan oral bir ilaçtır.

klomen, vücudun östrojen seviyelerinizin olduğundan daha düşük olduğunu düşünmesini sağlayarak çalışır, bu da hipofiz bezinin folikül uyarıcı hormon veya FSH ve lüteinize edici hormon veya LH salgısını artırmasına neden olur.

Daha yüksek FSH seviyeleri, yumurtalığı yumurtlama sırasında gelişecek ve salınacak bir yumurta folikülü veya birden fazla folikül üretmesi için uyarır. Yüksek LH seviyeleri yumurtlamayı uyarır.

klomen genellikle birinci basamak doktorları veya OB-GYN’ler tarafından bir çifti daha özel bakım için bir doğurganlık uzmanı görmeye yönlendirmeden önce reçete edilir. Bazı üreme uzmanları da klomen’i reçete eder.

Klomen Nedir?

klomen, bir kadının adet döngüsünün başlangıcında genellikle arka arkaya beş gün boyunca alınan 50 miligramlık bir haptır. Üçüncü, dördüncü veya beşinci gün, bir klomen başlangıç ​​tarihi için tipiktir.

Doktorlar, ilaca nasıl tepki vereceğinizi düşündüklerine bağlı olarak, genellikle her gün aynı saatte alınacak bir, iki, üç veya bazen dört hap yazacaktır. En düşük dozda başlamak ve gerektiğinde her ay artırmak yaygındır.

Bazı doktorlar, hormon seviyelerini ölçmek için kan tahlili veya yumurtalık foliküllerine bakmak için transvajinal ultrason için geri gelmenizi isteyecektir. Bu bilgi, cinsel ilişkiye ne zaman başlamanız veya intrauterin tohumlama yaptırmanız gerektiğini belirlemelerine yardımcı olabilir. Ayrıca bir sonraki döngünüz için uygun dozu belirlemelerine yardımcı olabilir.

Çoğu doktor, sürekli kullanımla oluşan azalan gebelik oranı nedeniyle klomen’i üç ila altı döngüden fazla kullanmanızı önermez. Doktorunuz sizin için uygun dozu bulmadan önce birkaç döngü alırsa bunu uzatabilir.

Klomen tedavisi ile hamile kalmak İsteyenler için Not

klomen genellikle polikistik over sendromu veya düzensiz veya yumurtlamaya neden olabilen bir sendromu olan kadınlara reçete ile edilir.

Herkes bu ilaca cevap vermeyecektir. Primer yumurtalık yetmezliği veya erken menopoz olan kadınlar ve düşük vücut ağırlığı veya hipotalamik amenore nedeniyle yumurtlama olmayan kadınlar, klomen alırken yumurtlamama olasılığı yüksektir. Bu koşullara sahip kadınların daha yoğun kısırlık tedavisine ihtiyacı olabilir.

Klomen Tedavisi Maliyet’i

klomen, diğer doğurganlık ilaçları olmayabilirken, genellikle sağlık sigortanız tarafından karşılanır. İlaçlarınız için sigortanız yoksa veya ödemede zorluk çekiyorsanız, seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Klomen Tedavisi Faydaları

klomen ile uygun şekilde tedavi edilen kadınlar için birçok fayda vardır:

 1. Özellikle tüp bebek gibi diğer tedavilerle karşılaştırıldığında, kısırlık için uygun maliyetli bir tedavidir.
 2. klomen, diğer tedavilerden daha az invaziv olmasını sağlayan oral bir ilaçtır.
 3. Bir üreme uzmanına gitmek yerine OB-GYN veya birinci basamak sağlayıcınız tarafından reçete edilebilir.
 4. Nispeten az yan etkisi vardır ve genellikle onu alan kadınlar tarafından iyi tolere edilir.

Klomen Tedavisi Riskleri

Yan etkiler

Bu ilaç genellikle oldukça güvenli olsa da, bilmeniz gereken bazı yan etkiler vardır. İçerirler:

 • sıcak basmalar
 • baş ağrısı
 • şişkinlik
 • mide bulantısı
 • ruh hali değişiklikleri
 • göğüslerde hassasiyet
 • bulanıklık ve çift görme gibi görsel değişiklikler

Çoğul gebelikler

klomen alırken çoğul gebelik geçirme riski biraz daha yüksektir. Bu oran yüzde 7 civarında ikizlerde , altında yüzde 0,5’in üçüzlerde ve daha yüksek derecelilerde . Bu risk ve ikizleri mi yoksa diğer katları mı taşıyabileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşmalısınız. İkiz gebelik yapmak istemiyorsanız veya yapamıyorsanız, daha agresif izleme önerebilirler.

Yan etkiler

klomen’in östrojen seviyeleriniz üzerindeki etkisi nedeniyle, rahim astarınızın ince olmasına neden olabilir (kalın bir astar implantasyona yardımcı olabilir). klomen ayrıca servikal mukusunuzun miktarını ve kalitesini de azaltabilir.

Östrojene maruz kaldığında, servikal mukus ince ve suludur, bu da sperm hücrelerinin fallop tüplerine kadar ilerlemesine yardımcı olur. klomen alırken östrojen seviyeleri daha düşüktür ve servikal mukusun normalden daha kalın olmasına neden olur. Bu, spermin uterusa ve fallop tüplerine girme kabiliyetine müdahale edebilir.

Rahim içi tohumlama yapıyorsanız, bu bir sorun değildir çünkü tohumlama kateteri servikal mukusu tamamen atlar.

Kanser

Şimdiye kadar, klomen’in kadınlarda kanser riskini artırdığına dair kesin bir veri yok. Ama biraz var araştırma Güvenilir Kaynak ovulasyon indükleyici ajanların kullanımı ile endometriyal kanserde olası bir artış olduğunu düşündürür.

Doğum kusurları

Araştırma bugüne kadar düşük, doğum kusurları veya diğer hamilelik komplikasyonları için önemli bir risk göstermedi. Herhangi bir özel endişeniz hakkında doktorunuzla konuşmalısınız.

Eğer işe yaramazsa…

Üç ila altı klomen döngüsünden (veya doktorunuzun önerdiği kadar) sonra hamile kalmazsanız, bir doğurganlık uzmanı görme ve daha agresif tedaviye geçme zamanı gelebilir.

Bu asla hamile kalmayacağınız anlamına gelmez. Bu sadece farklı bir tedaviye ihtiyacınız olduğu veya ek bir şeyin devam ettiği anlamına gelebilir. Bu, eşinizin spermiyle veya rahim veya fallop tüplerinizle ilgili bir sorunu içerebilir. Doktorunuz, gelecekteki tedavi döngülerinden önce düzeltilebilmeleri için bu sorunları belirlemek için muhtemelen ek testler önerecektir.

yumurtlama nedir?

Yumurtlama, genellikle bir kadının adet döngüsünün 14. günü civarında, her ay yumurtalıktan döllenmemiş bir yumurtanın salınması sürecidir. Bu süreç, döngüsünün başlangıcında meydana gelen karmaşık bir dizi hormonal değişiklikten kaynaklanır.

Bu yumurta daha sonra bir sperm hücresi tarafından döllenebileceği veya döllenmeyebileceği fallop tüpünden aşağı doğru hareket eder. Yumurta döllenmemişse, uterus boşluğuna düşer ve burada uterus astarının geri kalanıyla birlikte bir kadın dönemi olarak dökülür. Yumurta döllenirse, rahim zarına yerleşebilir ve hamileliğe neden olabilir.

Düzenli yumurtlama olmadan hamile kalmak zor olabilir. Bunun nedeni, yumurta ve spermin doğru zamanda buluşması için ne zaman ilişkiye girileceğini belirlemenin zor olmasıdır.

Klomen tedavisi ile hamile kalmak  ile ilgili makalemizde umarım aklınızdaki sorulara cevap verebilmişizdir, daha fazlası için saglikmedya.net adresimizden günlük bilinmesi gereken sağlık konuları hakkında bilgi edinebilirsiniz.