Hamilelikte Baş Dönmesi – Sebepleri ve Çözümleri ile

Hamilelikte, Baş Dönmesi sorununu yaşamak yaygındır. Baş dönmesi, oda dönüyormuş gibi hissetmenize denir buna vertigo neden olabilir  veya kendinizi baygın, dengesiz ve zayıf hissetmenize neden olabilir.

NOT: Baş dönmesi ve diğer semptomları daima doktorunuza danışmalısınız. Bazı durumlarda, acil tıbbi müdahaleye ihtiyacınız olabilir.

Hamilelikte baş dönmesinin olası nedenlerini ve bu semptomu yönetmek için neler yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz

Hormonları değiştirmek ve kan basıncını düşürmek

Kan Basıncı

Hamile kalır kalmaz, hormon seviyeleriniz vücudunuzdaki kan akışını artırmaya yardımcı olmak için değişir. Bu, bebeğin rahim içinde gelişmesine yardımcı olur.

Artan kan akışı, kan basıncınızın değişmesine neden olabilir. Genellikle, hipotansiyon veya olarak da bilinen hamilelik sırasında kan basıncınız düşer düşük tansiyon .

Düşük tansiyon, özellikle yatarken veya otururken ayakta dururken baş dönmesi hissetmenize neden olabilir.

Doktorunuz, kan basıncınızı izlemek için doğum öncesi randevularınızda kan basıncınızı kontrol edecektir. Genel olarak, düşük kan basıncı endişe nedeni değildir ve hamilelikten sonra normal seviyelere dönecektir.

Hiperemezis Gravidarum(sık mide bulantısı ve kusma)

gebelikte kusmak

Hamileliğinizde olarak bilinen aşırı mide bulantısı ve kusmanız varsa baş dönmesi oluşabilir hiperemezis gravidarum . Bu genellikle değişen hormon seviyeleriniz nedeniyle hamileliğin erken döneminde ortaya çıkar.

Bu rahatsızlığınız varsa, yiyecek veya suyu tutamayabilirsiniz, bu da baş dönmesi ve kilo kaybına neden olabilir.

Bu durumu tedavi etmek için doktorunuz şunları yapabilir:

 • belirli bir diyet önermek
 • ekstra sıvı alabilmeniz ve izlenebilmeniz için sizi hastaneye yatırabilir
 • ilaç yazabilir

İkinci üç aylık döneminizde bu durumdan kurtulma yaşayabilir veya hamileliğiniz boyunca semptomlarla karşılaşabilirsiniz

Ektopik (Dış) Gebelik

Dış Gebelik

Baş dönmesi ektopik gebelikten kaynaklanabilir . Bu, döllenmiş bir yumurta, üreme sisteminize uterusun dışında yerleştiğinde meydana gelir. Çoğu zaman, fallop tüplerinize implante olur.

Bu durum meydana geldiğinde, hamilelik uygun değildir. Karnınızda ağrı ve vajinal kanamanın yanı sıra baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Doktorunuz, döllenmiş yumurtayı çıkarmak için bir prosedür uygulamak veya bir ilaç reçete etmek zorunda kalacaktır.

İlk trimesterde baş dönmesi yaşamanızın nedenlerinden bazıları, düşük tansiyon veya hiperemezis gravidarum gibi ikinci trimestere taşınabilir. Hamileliğiniz ilerledikçe ortaya çıkabilecek başka durumlar da vardır.

Rahim üzerindeki baskı

Rahim üzerindeki baskı

Büyüyen rahminizin basıncı kan damarlarınıza baskı yapıyorsa hamilelik döneminde baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Bu, ikinci veya üçüncü trimesterde ortaya çıkabilir ve bebek büyüdüğünde daha sık görülür.

Sırt üstü yatmak da baş dönmesine neden olabilir. Bunun nedeni, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde sırt üstü yatmak, genişleyen rahminizin alt ekstremitelerinizden kalbe giden kan akışını engellemesine neden olabilir. Bu, baş dönmesine ve diğer ilgili semptomlara neden olabilir.

uyuyun ve dinlenin için yanınızda Bu tıkanıklığın oluşmasını önlemek .

Gestasyonel diyabet

baş dönmesi yaşayabilirsiniz gestasyonel diyabette Kan şekeriniz çok düşerse, . Gestasyonel diyabet, hormonlarınız vücudunuzun insülin üretme şeklini etkilediğinde ortaya çıkar.

Doktorunuz muhtemelen hamileliğinizin 24 ve 28. haftaları arasında gestasyonel diyabet testi önerecektir. Durum teşhisi konulursa, kan şekerinizi düzenli olarak izlemeniz ve sıkı bir diyet ve egzersiz planına bağlı kalmanız gerekir.

Baş dönmesi, terleme, titreme ve baş ağrısı gibi diğer semptomlarla birlikte kan şekerinizin düşük olduğunu gösterebilir. Artırmak için, bir parça meyve veya birkaç parça sert şeker gibi bir aperatif yemeniz gerekir. Normal aralıkta olduklarından emin olmak için birkaç dakika sonra şeker seviyenizi kontrol edin.

Birinci ve ikinci trimesterdeki baş dönmesi nedenlerinin çoğu, hamileliğinizde daha sonra aynı semptoma neden olabilir. Baş dönmesine neden olabilecek potansiyel olarak tehlikeli durumları izlemek için üçüncü trimesterde doktorunuzu düzenli olarak görmeniz önemlidir.

Özellikle üçüncü üç aylık döneminizde düşmekten kaçınmak için baygınlık belirtilerine dikkat edin. Baş dönmesini önlemek için yavaşça ayağa kalkın ve desteğe ulaşın ve uzun süre ayakta durmaktan kaçınmak için mümkün olduğunca sık oturduğunuzdan emin olun.

Hamileliğinizin herhangi bir döneminde baş dönmesine neden olabilecek bazı nedenler vardır. Bu koşullar belirli bir üç aylık döneme bağlı değildir.

Anemi(Vücutta Kansızlık)

Hamilelikte kansızlık

Hamilelikten kaynaklanan, neden olan sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin sayısında azalma kansızlığa olabilir . Bu yeterli demir ve olmadığında ortaya çıkar folik asit , vücudunuzda .

Baş dönmesine ek olarak, anemi yorgun hissetmenize, solgun hissetmenize veya nefes darlığı hissetmenize neden olabilir.

Hamilelik sırasında herhangi bir zamanda anemi gelişebilir. Bunu yaparsanız, doktorunuz demir seviyenizi ölçmek ve durumu izlemek için hamileliğiniz boyunca kan testleri yapabilir. Demir veya folik asit takviyesi önerebilirler.

Dehidrasyon

Dehidrasyon hamileliğinizin herhangi bir noktasında ortaya çıkabilir. Mide bulantınız veya kusmanız varsa, ilk üç aylık dönemde bunu yaşayabilirsiniz. Vücudunuz daha fazla suya ihtiyaç duyduğu için hamileliğin ilerleyen dönemlerinde dehidrasyonla karşılaşabilirsiniz.

Hamileliğin erken döneminde günde en az 8 ila 10 bardak su içmeli ve genellikle ikinci ve üçüncü trimesterlerde diyetinize daha fazla kalori ekledikçe bu miktarı artırmalısınız. Bu, su alımınızı şu şekilde artırabilir: 300 mililitre Güvenilir Kaynak günde.

Hamilelikte baş dönmesi önlemenin veya azaltmanın birkaç yolu vardır:

 1. Uzun süre ayakta durmayı sınırlayın.
 2. Dolaşımı artırmak için ayakta dururken hareket etmeye devam ettiğinizden emin olun.
 3. Oturmaktan veya yatmaktan kalkmak için zaman ayırın.
 4. İkinci ve üçüncü trimesterde sırt üstü yatmaktan kaçının.
 5. Düşük kan şekerini önlemek için sağlıklı yiyecekleri sık sık yiyin.
 6. Dehidrasyonu önlemek için bol su için.
 7. Nefes alabilen, rahat giysiler giyin.
 8. Baş dönmesine neden olan durumları tedavi etmek için doktorunuzun önerdiği şekilde takviyeleri ve ilaçları alın.

hamilelikte baş dönmesi gibi bir sorunu sık sık yaşadınığınızda daima Doktorunuza bildirin. Bu şekilde doktorunuz, semptoma neden olan herhangi bir durumu teşhis etmek için gerekli adımları atabilir.

Baş dönmesi ani veya şiddetliyse veya baş dönmesi ile birlikte başka semptomlar yaşarsanız derhal tıbbi yardım alın.

Hamilelik sırasındaki semptomlarla ilgili olarak şunları içerir:

 • vajinal kanama
 • karın ağrısı
 • şiddetli şişlik
 • kalp çarpıntısı
 • göğüs ağrısı
 • bayılma
 • nefes almada zorluk
 • şiddetli baş ağrısı
 • görüş problemleri

Baş dönmesi, hamileliğin yaygın bir belirtisidir ve birçok farklı faktör buna neden olabilir. Baş dönmesi yaşıyorsanız doktorunuza veya ebenize bildirin. Sizin ve bebeğinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için gerekli testleri yapabilir ve sizi izleyebilirler.

Sağlık uzmanınız, altta yatan nedene bağlı olarak semptomu azaltmanın yollarını bulmanıza da yardımcı olabilir. Uzun süre ayakta durmaktan veya yan yatmaktan kaçınmak ve vücudunuzu sağlıklı besinler ve bol su ile beslemek baş dönmesi dönemlerini azaltmanıza yardımcı olabilir.