Hamilelik Testi Pozitif Çıkıp Hamile Olmayanlar Buraya!

Hamilelik testi pozitif çıkıp hamile olmayanlar, Evde yapılan gebelik testlerinin çoğu seviye çubuklarıdır. İdrar akışına yerleştirilirler. Çubuk daha sonra insan koryonik gonadotropinini (hCG) tespit edebilir. Bu, hamileliğin erken döneminde üretilen bir hormondur.

Yanlış pozitifler ve negatifler çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Ayrıca, pozitif bir hamilelik testiniz olduğunda, erken doğum öncesi bakıma başlamak için doktorunuza danışmak önemlidir.

Hamilelik testi pozitif çıkıp hamile olmamanın 7 Nedeni?  hakkında edinmek için okumaya devam edin.

Hamilelik Testi Pozitif Çıkıp Hamile Olmayanlar da Kimyasal Gebelik

Hamilelik testi pozitif çıkıp hamile olmayanlar Teknik olarak hamile olmasa bile pozitif bir hamilelik testi almanız mümkündür. Buna yanlış pozitif denir.

Bazen kaynaklanır kimyasal gebelikten . Embriyo olarak bilinen döllenmiş bir yumurta, çok erken implant yapamaz veya büyüyemezse kimyasal gebelik oluşur. Bu çok çeşitli nedenlerle olabilir.

Kadının yaptığı bir şey yüzünden erken gebelik kaybı olmaz. Rahim içindeki sorunların sonucu olabilir, örneğin:

 • miyomlar
 • yara dokusu
 • düzensiz şekilli uterusa neden olan konjenital bir uterus anomalisi

Progesteron gibi belirli hormonların düşük miktarları, implantasyon ve embriyo büyümesi olasılığını azaltabilir.

Kimyasal gebeliğin bazı nedenleri bilinmemektedir.

Kimyasal gebeliklerin çok yaygın olduğu düşünülür, ancak hamilelik testi yapılmazsa genellikle fark edilmezler. Bu erken test sonuçları, yanlış olduğunda, duygusal olarak tüketilebilir.

Bu nedenle, adetinizin başlamasını beklediğinizden bir hafta sonrasına kadar evde hamilelik testi kullanmak için beklemeniz önerilir.

Ektopik gebelik

hamilelik testi pozitif çıkıp hamile olmayanlar Bazen döllenmiş bir yumurta kendini rahmin ana boşluğunun dışına yerleştirebilir. Bu neden olur dış gebelik oluşmasına .

Ektopik gebelikler genellikle döllenmiş bir yumurtanın rahme gidişi sırasında fallop tüpüne sıkışması durumunda meydana gelir. Bu tip dış gebelik, tubal gebelik olarak da bilinir.

Aşağıdakiler ektopik gebeliğe yol açabilir:

 • fallop tüpünde skar dokusu veya iltihaplanma
 • şekilsiz fallop tüpü
 • geçmiş uterus enfeksiyonları öyküsü

Ektopik gebelikler ayrıca serviks, yumurtalık veya karın boşluğunda da ortaya çıkabilir.

Dış gebelik normal bir gebelik olmaya devam edemez. Embriyo yaşayamaz çünkü rahim dışında büyüyebileceği veya gelişebileceği bir yer yoktur.

Embriyo yanlış yere implante edilmiş olsa bile yine de hCG üretecektir. Bu, evde yapılan bir hamilelik testinde yanlış pozitif bir okumaya neden olabilir.

Ektopik gebelikler tıbbi acil durumlardır. Dış gebelikler tedavi edilmezse kadına zarar verebilir. Aşırı kan kaybı veya üreme organlarının kaybı meydana gelebilir.

Ektopik gebelik belirtileri şunları içerir:

 • Aynı zamanda normal bir hamileliğin belirtileri olan mide bulantısı ve ağrıyan göğüsler
 • karın, pelvis, omuz veya boyunda keskin ağrı dalgaları
 • karnın bir tarafında şiddetli ağrı
 • hafif ila yoğun vajinal lekelenme veya kanama
 • baş dönmesi veya bayılma
 • rektum üzerindeki baskı

Ektopik bir hamileliğiniz olduğundan şüpheleniyorsanız derhal tıbbi yardım alın.

Yakın zamanda düşük yapma veya kürtaj

hamilelik testi pozitif çıkıp hamile olmayanlar Düşük veya kürtaj yoluyla hamilelik kaybını takiben hamilelik için pozitif test yapmaya devam edebilirsiniz.

Hamilelik sırasında, plasenta büyüdükçe hCG seviyeleri yükselmeye devam eder, birkaç günde bir ikiye katlanır ve yaklaşık 10 haftada zirve yapar. Hamilelik sona erdiğinde hCG seviyeleri düşmeye başlar, ancak bu yavaş bir süreçtir.

Hormon, hamileliğin sona ermesini takip eden altı haftaya kadar kanınızda ve idrarınızda kalabilir. HCG seviyeleriniz hamilelik öncesi durumuna dönene kadar yanlış pozitif test yaptırmak mümkündür.

Düşük kendiliğinden olduysa, hamilelikle ilgili dokunun tamamının elimine edilmemiş olması da mümkündür. Bu, hCG seviyelerinin yüksek kalmasına neden olur.

Bu meydana geldiğinde, adı verilen küçük bir cerrahi prosedür dilatasyon ve küretaj (D ve C) dokuyu çıkarmak için genellikle gerekir.

Kullanıcı hatası

Hayattaki çoğu şey gibi, evde yapılan hamilelik testleri de kusursuz değildir. Paket talimatlarını tam olarak takip etmek önemlidir. Testi kullanmadan önce son kullanma tarihini kontrol edin.

Bu güvenlik önlemleriyle bile kullanıcı hatası meydana gelebilir. En yaygın hatalardan biri, teste adetiniz sırasında çok erken girmektir. Bu, yanlış bir negatif veya yanlış bir pozitife neden olabilir.

İdrarınız suyla aşırı derecede seyreltilmediğinde testi kullanmak da önemlidir. Testi, sabah ilk uyandığınız zamanki gibi idrarınız çok konsantre olduğunda kullanın.

Yağ çubuğunu idrar akışınızda tam olarak ayrılan süre boyunca bırakmak da önemlidir. Bir kronometrede veya telefonunuzda bir zamanlayıcı ayarlamayı düşünün. Bu, seviye çubuğunun idrar akışınızda ne kadar süredir olduğunu izlemenize yardımcı olabilir.

Sonuçlarınızı beklerken tekrar bir zamanlayıcı kullanmak isteyeceksiniz. Sonuç zaman çerçevesi sırasında sonuçlarınızı kontrol etmek de önemlidir.

Buharlaşma hatları

Bazen bir buharlaşma çizgisi , pozitif bir gebelik testi ile karıştırılabilir. Bazı evde yapılan testler, hCG tespit edildiğinde iki satır ve hCG tespit edilmediğinde bir satır gösterir.

Çizgiler genellikle pembe, kırmızı veya mavi gibi parlak bir renktir. Bazen, soluk renkli ikinci bir çizgi görünecektir. Bu çizgi erken bir hamileliği temsil edebilir veya bir buharlaşma çizgisi olabilir.

Çizgi tamamen renksizse, muhtemelen bir buharlaşma çizgisidir.

İdrarınız tamamen buharlaştıktan sonra görüntülediğiniz bir testte buharlaşma çizgileri görünebilir. Bazen hamileliği temsil etmeyen hormonal seviyelerden kaynaklanırlar.

Bir buharlaşma çizgisiyle karıştırılmayı önlemenin en iyi yolu, testin zamanlama yönergelerini tam olarak verildikleri gibi takip etmektir.

İlaçlar

Doktor gözetiminde hamile kalmaya çalışıyorsanız, alıyor olabilirsiniz doğurganlık ilaçları .

Bunlardan biri, aşağıdaki marka adları altında satılan sentetik hCG tetikleme iğnesidir:

 • Novarel
 • hamile
 • Ovidrel
 • Prof.

HCG aşısı, foliküllerin olgun yumurtaları serbest bırakmasına yardımcı olur. Özellikle test çok erken yapılırsa, evde yapılan gebelik testinde yanlış pozitif okumaya neden olabilir.

 

Diğer ilaçlar da yanlış pozitif gebelik testlerine neden olabilir. Aşağıdakileri içerir ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • gibi anti-anksiyete ilaçları diazepam (Valium) veya alprazolam (Xanax)
 • klozapin veya klorpromazin gibi antipsikotikler
 • fenobarbital veya diğer barbitüratlar gibi antikonvülsanlar
 • dahil olmak üzere Parkinson hastalığı ilaçları Bromokriptin (Parlodel)
 • gibi diüretikler furosemid (Lasix, Diuscreen)
 • dahil antihistaminikler prometazin
 • metadon (Dolophine)

Belirli tıbbi durumlar

Nadiren, bazı tıbbi durumlar evde yapılan gebelik testinin yanlış pozitif vermesine neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • idrar yolu enfeksiyonu
 • böbrek hastalığı İdrarda kan veya beyaz kan hücrelerine neden olan
 • yumurtalık kistleri , özellikle korpus luteum kistleri
 • gibi daha ciddi hastalıklar yumurtalık kanseri
 • hipofiz sorunları (çok nadiren)

Sonraki adımlar

Evde gebelik testinin pozitif çıkması her zaman bir doktor randevusu ile takip edilmelidir. Doktorunuz sonuçları doğrulamak ve hCG seviyenizi izlemek için size bir idrar veya kan testi verebilir.

 

da alabilirsiniz transvajinal ultrason Gebeliğin normal şekilde ilerlediğinin teyidi olarak gebelik kesesini aramak için .

 

Yanlış bir pozitif aldıysanız, doktorunuzun ziyareti bunu belirleyecektir. Hamile olmadığınızı öğrenmek inanılmaz bir rahatlama olabilir.

 

Ancak erken sonuçlarınız sizi heyecanlandırdıysa, bu çok üzücü olabilir. Yanlış pozitiflerin olduğunu ve asla hamile kalmayacağınızın bir işareti olmadığını unutmayın.

 

Bir süredir hamile kalmayı deniyorsanız, özellikle 35 yaşın üzerindeyseniz, bir kısırlık uzmanıyla çalışmayı düşünün.

 

da destek grupları Aynı şeyi yaşamış kadınlardan ilham alabileceğiniz ve bilgi alabileceğiniz var.

 

Bir terapist, aile üyesi veya güvenilir bir arkadaşla bire bir çalışmak da faydalı olabilir.

Hamilelik Testi Pozitif Çıkıp Hamile Olmayanlar ile ilgili makalemizde umarım aklınızdaki sorulara cevap verebilmişizdir, daha fazlası için saglikmedya.net adresimizden günlük bilinmesi gereken sağlık konuları hakkında bilgi edinebilirsiniz.