Evde Şeker Hastalığı Testi – Tüm Yanlışlar ve Doğrular ? Detaylı Anlatım

Evde şeker hastalığı testi, insanların diyabeti sorunlara neden olmadan kontrol etmeleri için güvenli ve uygun maliyetli bir yoldur. Bu yararlıdır, çünkü diyabet özellikle erken evrelerde her zaman semptomlara neden olmaz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, 4’te 1’inden fazlası 2015 yılında hastalığı olan 30,3 milyon kişiden hastalığı olduğunu bilmiyordu.

Halihazırda teşhisi konmuş kişiler için diyabet , basit bir evde şeker hastalığı testi, kan şekeri düzeylerini yönetmelerini sağlamak için hayati önem taşır.

Evde yapılan bir kan şekeri testi, sürekli yüksek kan şekeri komplikasyonlarını önleyerek hayat kurtarıcı bile olabilir. Diyabetin komplikasyonları arasında kardiyovasküler hastalık, böbrek sorunları ve sinir hasarı sayılabilir.

İnsanlar bir kan şekeri monitörü kullanarak kan şekerlerini evde test edebilirler.

Evde şeker hastalığı testi, vücudun glikozu ne kadar etkili bir şekilde işlediğini gösterir.

Bir ev kan şekeri kiti, glikoz test şeritlerini okur. Bu şeritler, makinenin bir damla kandaki glikoz seviyesini algılamasını sağlar.

İnsanlar bir neşter veya küçük, kısa bir iğne ile kanlarından bir örnek alırlar.

En doğru test için, insanlar yedikleri yiyeceklerin bir kaydını veya günlüğünü tutmalı ve kan şekeri ölçümlerindeki eğilimleri aramalıdır.

Yüksek veya düşük karbonhidratlı bir yemek tüketiyor olsanız da, bir kişinin yemek yedikten sonra normalden daha yüksek bir kan şekeri okuması, vücutlarının yemeklerden sonra kan şekerini başarılı bir şekilde düşürmediğini gösterir.

Testten önce, kişilerin kan şekeri ölçüm cihazı ve test şeritleri kılavuzunu okumaları gerekecektir. Birçok ev glikoz monitörü farklı şekillerde çalışır. Çoğu durumda, insanlar monitöre yalnızca bir okumadan hemen önce test şeritleri yerleştirmelidir.

Doğru test programı ve sıklığı hakkında bir doktora danıştıktan sonra, kişi aşağıdakileri takip edebilir: bu adımlar Güvenilir Kaynak :

 1. Test kitini kullanmadan önce ellerinizi yıkayın ve kurulayın.
 2. Bazı yöntemler, test alanının alkollü bir bezle temizlenmesini önerir. Diğerleri sadece ılık, sabunlu suyla yıkamayı tavsiye edebilir. Her iki durumda da numune almadan önce alanın kuru olduğundan emin olun.
 3. Bazı glikoz monitörleri, kolda veya vücudun daha az hassas başka bir bölgesinde test yapılmasına izin verir. Kan şekerindeki hızlı değişiklikler, daha az hassas alanlarda doğru şekilde ortaya çıkmayabilir. Parmak, kan şekerindeki hızlı değişiklikleri izlerken genellikle en iyisidir.
 4. Parmak üzerinde test yaparken, parmağın yan tarafını kullanın ve her seferinde farklı parmakları test edin. Çoğu neşter, kullanıcının cilde ne kadar derine nüfuz edeceğini ayarlamasına izin verir. Daha kalın veya daha kuru cilde sahip kişiler penetrasyonu daha yüksek ayarlamalıdır.
 5. Parmağınızı delmeden önce sert bir yüzeye yerleştirin. Mızrağı sıkıca uygulayın ancak zorlamayın.
 6. Parmağı göğüs hizasında tutarken hafifçe sıkın ve test şeridine bir damla kanın akmasına izin verin.
 7. Her testten sonra kan şekeri ölçümünü not edin ve kaydedin.

Diyabetli bazı kişiler, glikolize hemoglobini (HbA1c) ölçmek için alternatif bir kan testi de kullanır. Bu testin prosedürü çoğunlukla aynıdır ancak farklı okumalar üretecektir.

Bazen A1c olarak bilinen test, birkaç hafta boyunca kan şekeri seviyelerini gösterir.

Bir doktor, üç farklı zamanda ve genellikle birkaç gün boyunca test yapılmasını önerebilir:

 • Sabah oruç okuması: Bu, bir kişi bir şey yemeden veya içmeden önce kan şekeri seviyeleri hakkında bilgi sağlar. Yemekten önce kan şekeri ölçümlerinin alınması, temel bir sayı sağlar. Bu sayı, gün içindeki glikoz süreçleri hakkında ipuçları sunar.
 • Yemekten önce: Yemekten önce kan şekeri düşük olma eğilimindedir, bu nedenle şu anda yüksek kan şekeri ölçümü, kan şekerini yönetmede zorluk olduğunu gösterir.
 • Yemekten sonra: Yemek sonrası testler, vücudun yiyeceklere nasıl tepki verdiği ve şekerin hücrelere verimli bir şekilde ulaşıp ulaşamadığı hakkında iyi bir fikir verir. Yemekten sonra kan şekeri ölçümleri, hamilelik sırasında meydana gelen gestasyonel diyabetin teşhisine yardımcı olabilir. Çoğu doktor, yemekten yaklaşık 2 saat sonra test yapılmasını önerir.

Doktor, kişi için glikoz izleme programını kişiselleştirecektir.

 

Anormal kan testi sonuçlarını bir doktora götürün.

Diyabetli kişiler için kan şekeri okumaları olmalıdır aşağıdaki gibi :

 • Aç kalma (sabah testi veya yemekten önce): Desilitre başına 80-130 miligram (mg/dl)
 • Yemeklerden önce: 70-130 mg/dl
 • Yemeklere başladıktan iki saat sonra: 180 mg/dl’nin altında
 • Yatmadan önce: 120 mg/dl’nin altında
 • HbA1c: yüzde 7,0 veya daha düşük

Evde teste başlamadan önce, insanların doktorlarından net, hedef rakamlar alması önemlidir.

Hedef sayılar kişiden kişiye değişebilir ve kişinin sağlığına, yaşına, kilosuna ve diğer faktörlere bağlı olarak zamanla değişebilir.

For people who do not have diabetes, blood sugar levels should be within the following ranges:

 • Aç kalma (sabah testi veya yemekten önce): 100 mg/dl’nin altında
 • Yemeklerden önce: 110 mg/dl’den az
 • Yemeklerden iki saat sonra: 140 mg/dl’nin altında
 • Yatmadan önce: 120 mg/dl’nin altında
 • HbA1c: yüzde 5,7 veya daha düşük

Bir kişi tek başına evde test yaparak diyabeti teşhis edemez. Sıra dışı okumaları olan kişilerin bir doktor tarafından daha fazla teste ihtiyacı olacaktır.

Doktor açlık testleri, oral glukoz tolerans testleri, HbA1c testleri yapabilir veya bu yöntemlerin bir kombinasyonunu kullanabilir.

Test için bir kan şekeri monitörü, test şeritleri ve kan almak için bir lanset gereklidir. Bazı test kitleri her üçünü de sunarken, diğerleri her parça için ayrı satın alma gerektirir.

Diyabetli kişiler birçok test çubuğu kullanır ve bu nedenle test çubuklarının ve monitörün maliyetini dikkatlice düşünmek akıllıca olabilir.

Bir monitör satın almak için diğer bazı ipuçları şunları içerir:

 • Her testte sonuçları kodlama gereğini ortadan kaldırmak için otomatik kodlamalı birini seçin.
 • Bir sigortacının yalnızca belirli monitörleri kapsayıp kapsamadığını görmek için sigorta planlarını kontrol edin.
 • Ünitenin önceki verileri depolayıp saklamadığına bakın.
 • Taşınabilirliği göz önünde bulundurun, çünkü daha büyük birimlerin taşınması zor olabilir.
 • Özellikle kendilerini iğnelemekten hoşlanmayan insanlar için kan örneği boyutunu düşünün.

Lanset derinliği daha az olabileceğinden, daha küçük bir kan örneği gerektiren monitörler daha rahat olabilir.

HEALTHLINE BÜLTENİ
Healthline’ın Diyabet bülteni yardımcı olabilir

Diyabetle uğraşırken, gürültüyü filtrelemek ve gelen kutunuzda gezinmek zor olabilir. Healthline, kapsayıcı ve tıbbi uzmanlığa dayanan doktorlardan size uygulanabilir tavsiyeler verir.

Diyabetli bir kişinin semptomları varsa, aşırı susuzluk gelişebilir.

Diyabetli birçok insanda hastalık belirtisi yoktur. Bununla birlikte, semptomların olmaması, mutlaka diyabetin yokluğu anlamına gelmez.

Semptomlar ortaya çıktığında, tip 1 ve etkilerinin tip 2 diyabetin her ikisi de vücuttaki kan şekeri regülasyonunu etkilediğinden çoğu aynıdır. Belirtiler şunları içerir:

 • artan açlık ve susuzluk
 • özellikle geceleri artan idrara çıkma
 • açıklanamayan kilo kaybı
 • açıklanamayan yorgunluk
 • bulanık görme
 • yavaş iyileşen yaralar veya iyileşen ve sonra yeniden açılan yaralar
 • yüksek tansiyon

Aniden bu semptomları yaşayan hamile kadınlar şeker hastalığı olasılığını göz önünde bulundurmalıdır.

Plasenta, hamilelik sırasında vücudun kan şekerini kontrol etmesini zorlaştırabilecek hormonları salgılar. Tedavi olmadan, gestasyonel diyabet neden olabilir bir dizi gebelik komplikasyonuna .

Diyabet, yedinci önde gelen ölüm nedenidir Amerika Birleşik Devletleri’nde ve hastalık bir dizi komplikasyona yol açabilir.

Bunlar şunları içerir:

 • gibi kardiyovasküler problemler inme , kalp krizi ve kan pıhtıları
 • yaralar, uyuşma, karıncalanma
 • ayak veya uzuv kaybı
 • böbrek yetmezliği
 • sinir hasarı
 • kronik baş ağrıları
 • görme ve işitme kaybı

Erken müdahaleler ve düzenli glikoz izleme, ciddi veya potansiyel olarak ölümcül diyabet komplikasyonları riskini azaltabilir.

Doğru ilaç kombinasyonu ve yaşam tarzı değişiklikleri, bazı diyabet vakalarını tersine çevirmeye bile yardımcı olabilir.

Özellikle birden fazla durumda alışılmadık derecede yüksek sonuçları olan evde kan şekeri testleri kullanan kişilerin doktorlarını görmeleri gerekecektir.

Kan şekerini doğru yönetemeyen veya ani kan şekeri değişiklikleri yaşayan şeker hastaları da doktora başvurmalıdır.

Doktor yaşam tarzı, ilaç veya her ikisinde de değişiklik önerebilir. Kişi yöneterek diyabeti iyi kontrol edebilir karbonhidrat alımını ve düzenli egzersiz yaparak ,

Prediyabetli veya sınırda diyabetli kişiler, kan şekerlerini yönetmek için hızlı hareket etmezlerse diyabet geliştirme riski altındadır. Doktorlarıyla konuşmalı ve düzenli olarak kan şekerini izlemeye devam etmelidirler.