Ameliyatsız Diz Sıvı Kaybı Tedavisi – Güncel Konu

Ameliyatsız diz sıvı kaybı tedavisi, Doktora başvurunun en sık görülen kas-iskelet sorunları nedeni diz semptomlarıdır.

Birinci basamakta değerlendirme ve tedaviyi zorlaştıran faktörler bunlardır. doktorlar, “Pek çok hasta ve bakım sağlayıcının yaptığı hata, dizini düşünmektir. eklemde yan yana tokat atan 2 kemik gibi, ancak diz çok daha fazla bundan daha fazlası,” dedi Dr. Hood. “Diz kaslara, bağlara, ve tendonların iyi dengede olması ve düzgün çalışması için uygun şekilde bakımının yapılması.”

Diz ağrısının değerlendirilmesi

Dizin karmaşıklığına rağmen Dr. Hood, görüntüleme veya teste gerek olmayacağını söyledi. çoğu zaman doğru bir teşhis koymak için. Bunun yerine, diz için yapılan bir çalışmanın %70’i ağrı öyküsü olmalı, %20 fizik muayene olmalı ve sadece %10’u test edilmelidir.

Hasta öyküsü alınırken hekimler öncelikle basit soruları ele almalı, Dr. Fields’e göre ağrının ne zaman başladığı gibi. Atletizm sırasında meydana geldiyse, hasta bir çıt sesi duydu mu veya bir şeyin büküldüğünü hissetti mi? Diz şişti mi yoksa siyah mı ve mavi? Diz kararsız görünüyor mu? Bunların hepsi olabilecek önemli ipuçları. menisküs yırtılması gibi yapısal bir yaralanma olabileceğini söyledi.

Diz ağrısı atletizm veya aktivite ile ilişkili olmadığında, doktorlar tedaviye başlamalıdır. kronik, travmatik olmayan nedenleri düşünmek. Önemli sorular şunları içerir: egzersiz sonrası eklem sertliği veya ağrı veya başka bir yerde artrit varlığı vücutta, dedi Dr. Fields. Lyme hastalığından şüpheleniliyorsa, bir hastaya kene hakkında soru sorun ısırık veya döküntü varlığı. Guttan şüpheleniliyorsa, hastalara geçirip geçirmediklerini sorun. genellikle ayak başparmağında önceki ağrı, şişme veya sertlik atakları.

Ameliyatsız diz sıvı kaybı tedavisi’nde Cerrahi olmayan yaklaşımlar

Diz ağrısı vakalarının çoğunda, kırıklar veya enfeksiyondan şüphelenilmedikçe, doktorlar Colleen Christmas’a göre öncelikle cerrahi olmayan tedavilerin kullanılmasını önermeli, MD, FACP, Johns Hopkins Üniversitesi’nde birinci basamak liderlik yolunun direktörü Baltimore’daki Tıp Fakültesi.

Bir yaralanma ile uğraşırken, doktorlar RICE veya dinlenme, buz, sıkıştırma, ve yükseklik. Hastalar ayrıca yardımcı olması için reçetesiz satılan ilaçlar veya kremler kullanabilir. diz ağrısı olan veya doktorlar ağrı kesici ilaçlar veya antienflamatuar ilaçlar reçete edebilir, dedi.

Osteoartrit nedeniyle diz ağrısı çeken hastalar sevk için ideal adaylar olabilir. Fizik tedaviye, aynı zamanda Romatoloji direktörü Dr. Fields’e göre New York’taki Özel Cerrahi Hastanesi’nde Fakülte Uygulama Planı ve bir uzman oradaki doktor.

“Genellikle yaklaşık 6 haftalık terapiyi deniyorum ve bunun ne kadar yardımcı olabileceğini görüyorum. onları,” dedi.

Dr. Fields’e göre bu yaklaşımın 2 avantajı vardır. İlk olarak, eğer hastalar birleştirirse ilaçlarla fizik tedavi, oldukça iyi olduklarını görebilirler ve ameliyatı erteleyebilir. İkincisi, nihayetinde cerrahi müdahale gerekiyorsa, “biz bacaklarını güçlendiren diz protezlerine giden hastaların zamanın daha iyi iyileşmesi var” dedi.

Dr. Hood’a göre, çoğu doktor kortizon diz enjeksiyonları konusunda da eğitim alıyor. kısa süreli ağrı kesici ile yardımcı olabilir. Ancak, Amerika’da sunulan bir çalışma Romatoloji Koleji’nin 2015’teki yıllık toplantısı Timothy E. McAlindon, MD, FACP, Boston’daki Tufts Üniversitesi’nden araştırmacılar, eklem içi steroid enjeksiyonlarının uzun vadede osteoartritten kaynaklanan yapısal hasarı etkili bir şekilde önler.

2 yıllık çalışmada semptomatik osteoartriti olan 140 hasta rastgele seçilmiştir. eklem içi triamsinolon heksasetonid (THA) veya salin ve değerlendirilmiş kıkırdak MRI kullanarak hasar. Çalışma diz ölçümlerinde anlamlı bir fark göstermedi 2 grup arasında ağrı veya fonksiyon. Yapısal farklılıkların analizi de tedavi edilen hastalar ile tedavi edilen hastalar arasında neredeyse hiçbir fark olmadığını ortaya koydu. kıkırdak kalınlığı kaybındaki küçük bir fark dışında değildi THA grubu lehine.

Ameliyatsız diz sıvı kaybı tedavisi kilo kaybı

Kilo kaybı, diz ağrısını hafifletmede de önemli bir rol oynayabilir. Dr.

“Kronik diz ağrısı nedeniyle narkotik bağımlısı hastalarım oldu, yeterli kilo kaybı ve mobilizasyon yoluyla başarılı bir şekilde sonlandırılabildi diz ağrısı için kontrollü maddelerle ilişkileri” dedi. “Her bir kişinin kazandığı kilo, dizine 4 ila 5 kilo baskı uygular ve her kilo kaybetmek onu alır.”

Aslında, 2012’de yayınlanan küçük bir çalışma, Arthritis’te obezite cerrahisi sonrası kilo kaybının osteoartrit ile ilgili etkilerine baktı. 35 kg / m den bir beden kitle indeksi olan 24 hastada diz ağrısı 2 . Çalışmadaki hastalar ameliyattan 6 ve 12 ay sonra önemli kilo kaybı yaşadılar, 6 ve 12. aylarda diz artriti semptomlarının önemli ölçüde iyileşmesinin yanı sıra.

Ek olarak, yılında yayınlanan bir araştırma Annals of Rheumatic Diseases’de 2014 , kilo verme programlarından alınan 112 obez katılımcıdan, kilo kaybı yüzdesi, medial kıkırdakta bir azalma ile ilişkilendirildi diz semptomlarında hacim kaybı ve iyileşme.

Kilo kaybının yanı sıra, aşırı kilolu veya obez bireyler için de önemlidir. Dr. Christmas, diz ağrısının da dizlerini egzersiz yoluyla güçlendirdiğini söyledi.

“Aşırı kilolu insanlar genellikle daha hareketsiz olma eğilimindedir, bu da dizini desteklemeye ve düzgün hizada tutmaya yardımcı olacak kaslar ”dedi. “Ağırlık egzersizle birlikte kayıp, eklemi yeniden hizalamaya ve güçlendirmeye yardımcı olabilir, Hastaların ilaçları bırakmaları.”

Ameliyat

Etkili cerrahi olmayan yaklaşımlara rağmen, cerrahi için bir ortopediste sevk kırık veya gözyaşı olan hastalarda veya kronik güçten düşme olan hastalarda gerekli olabilir ve ilerleyici diz ağrısı, dedi Dr. Christmas.

Ancak ameliyat kararının hafife alınmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

2014 yılında yayınlanan bir araştırma Arthritis & Rheumatology’de , toplam diz artroplastisi ameliyatlarının yaklaşık üçte birinin Birleşik Devletler’de yapıldığını gösterdi. Durumlar sadece hafif artrit ile başvuran hastalar için uygun olmayabilir. 2015 yılında yayınlanan bir başka çalışma Arthritis Care’de , uygunsuz veya uygun adaylar olarak görülen hastalarda sonuçları karşılaştırdı.

içinde geliştirilen değiştirilmiş bir algoritma kullanılarak tanımlanan uygunluk ile cerrahi için İspanya, Escobar ve meslektaşları tarafından klinik senaryoların geniş bir incelemesinin sonuçlarından total diz artroplastisi uygulanan hastalardan alınmıştır.

Çalışma, hastaların Ameliyat için uygun olmayan adaylar diz ağrısında sadece hafif iyileşmeler gösterdi uygun adaylar olarak görülen hastalarda görülen büyük gelişmelerle karşılaştırıldığında.

Hood, doktorların hastalara ameliyatın risklerini de açıklamaları gerektiğini söyledi.

Örneğin, 2015 yılında yayınlanan bir araştırma Arthritis & Rheumatology’de , total diz artroplastisi yapılan hastalarda neredeyse 9 kat artış olduğunu gösterdi. eşleştirilmiş kontrollere kıyasla ameliyattan sonraki ayda miyokard enfarktüsü riski, bu risk zamanla azalmış olsa da.

Bununla birlikte, Dr. Hood, cerrahi risklerin sadece akut veya perioperatif olmadığını söyledi. Diz değiştirmeleri yıpranan ve değiştirilmesi gerekebilecek mekanik cihazlardır.

“Bir hasta erken ameliyata giderse, yeniden yaptırmaları gerekebilir. ikinci veya üçüncü kez,” dedi Dr. Hood. “Diz her değiştirildiğinde kontralateral uzuv üzerine baskı uygulayan tibia kısalması riski vardır.”

Doktorların hastaların çoğu diz ağrısının kronik olduğunu anlamalarına yardımcı olması gerekir. amaç, hayatlarının tadını çıkarmaya devam edebilmeleri için onu yönetmek, Dr. Christmas dedim. Bu, hastanın kilo gibi yaşam tarzı değişiklikleri yapması gerektiği anlamına gelebilir. kaybı ve egzersizi ve doktorun yol boyunca ilaçları tanıtması gerektiğini.

“Çoğu insan için acı kontrol edilebilir, ancak anahtar çok fazla vaat” dedi. “Birçok durumda, hastalar için önemlidir acılarının asla geçmeyebileceğini ve her zaman gideceklerini anlamak biraz rahatsızlık var.”