2 aylık hamilelikte karın büyür mü?

2 aylık hamilelikte karın büyür mü; Birinin hamile olduğunu öğrenmenin normal tepkisi “Tebrikler” demek değil mi? Ancak insanlar, özellikle 2 aylık hamile olduğunuzu öğrendiğinde, taziyelerini sunmak isteyebilirler, çünkü 2 aylık hamile olmak çoğu zaman berbattır .

Kişisel olarak almayın. Senin adına gerçekten mutlular. Ancak birçokları için bu, hamileliğin en zorlu aşamalarından biridir:

 • sadece makarnanın üzerine acı sos yemek istediğiniz sahne
 • Gerçek bir küresinin aşama mukus rahim ağzınızdan düştüğü uyarı vermeden
 • karpuz büyüklüğünde bir insanı vajinanızdan dışarı itmek için hazırlanmanız gereken aşama

Tamam, bazıları bu sonuncusu hakkında tartışabilir.

Burada tamamen karamsar olmaya çalışmıyoruz. Sadece gerçek olduğuna inanıyoruz – ve bu durumda, bu size bu ay çok fazla beklenmedik kusma, çılgınca yemek yeme isteği, bu normal mi yoksa değil mi lekelenme ve geri kalanın ne olduğu konusunda paniğe kapılabileceği anlamına geliyor. hayatınız gibi olacak.

Spoiler uyarısı: Harika iş çıkaracaksınız. İşte 2 ayda ne beklenir.

2 aylıkken bebek yaklaşık bir ahududu büyüklüğündedir. Hala bir uzaylıya çok benziyorlar, ancak bazı insan özellikleri gelişmeye başlıyor: gözler, burun, ağız ve kulaklar dışarıda büyürken, solunum organları ve sinirler gibi önemli vücut sistemleri hızla büyüyor. içeride.

Bebeğinizin beyni, boyut olarak büyük sıçramalar yapıyor ve onlara orantısız bir şekilde dev bir noggin veriyor. (Endişelenme, yakında çok daha insan görünümlü olacak!)

Ve kalpleri yaklaşık atarken, dakikada 140 vuruşla henüz OB-GYN ofisinizdeki bir Doppler makinesinde duyamayacak olmanız için iyi bir şans var. (Ancak, 8 haftada ultrasonda kalp atışını duyabilirsiniz.)

2 aylık hamilelik belirtileri

2 aylık hamilelikte karın büyür mü; bebeğiniz kesinlikle size birçok belirti veriyor. Can sıkıcı olabilir, ama aslında tamamen normal. Hamileliğin bu aşamasında şunları yaşayabilirsiniz:

 • sabah bulantısı veya kalıcı, tüm gün mide bulantısı
 • kusma
 • şişkinlik
 • güçlü bir artış gıda isteksizlikleri veya isteklerinde
 • idrara çıkma artışı
 • ruh hali değişimleri , ağlamaklılık ve yorgunluk
 • meme büyüklüğünüzdeki değişiklikler
 • meme hassasiyeti veya ağrı
 • aşırı tükürük
 • kabızlık
 • sersemlik

Endişeye neden olsa da, yanı sıra hafif kramp veya karın ağrısı hissetmek de normaldir erken gebelikte lekelenmenin . (Buna birazdan gireceğiz, ancak buradaki anahtar kelime “hafif”.)

Aslında Erken gebelikte kanama çok yaygın olan bu hamileliklerin yüzde 25’e varan içinde başına gelebilecek ve does not hamilelik ile ilgili bir sorun var hep ortalama.

2 Aylık Hamilelikte Karnınız

Bu sizin bebeğiniz bir yumruk büyüklüğünde olduğundan zaten 2 ayda gösterildiği tamamen mümkündür, ama bu daha sebebi yapabilirsiniz sizin cılızları kadar değil düğme, çünkü şişkinlik olması mümkün.

Hormon seviyeleriniz şu anda yükseliyor ve bu, çok fazla su tutulmasına neden oluyor – tıpkı adet tamamen olduğu gibi döneminizden önce şiştiğinizde .

Yine de, ilk üç aylık dönemde yaklaşık 5 pound kazanabilirsiniz – yine de kilo almazsanız da iyidir – bu nedenle, yumruğunuz aslında bir yumru olabilir.

Ve bu sizin ilk rodeo/hamileliğiniz değilse, önceden gerilmiş karın kaslarınız, genişleyen rahmi gizli tutmakta pek iyi olmayacaktır.

2 Aylık Hamilelikte İkizler

Ultrasondan bahsetmişken, doktorunuz hamileliğin 6 ila 8 haftası arasında erken bir tane sipariş edebilir. Bunun ciddi (şüpheli bir arasında değişen birkaç nedeni dış gebelik gibi ) ile tamamen iyi huylu (son adetinizin ne zaman olduğunu, yani ne kadar uzakta olduğunuzu bilmediğiniz gibi) vardır.

alırsanız Erken bir ultrason randevusu , bebeğiniz ufacık olduğu için muhtemelen abdominal değil transvajinal olacaktır.

Sağlıklı bir hamilelikte, bir transvajinal ultrason sırasında bazı harika şeyler görmeyi bekleyebilirsiniz: gebelik kesesi, yolk kesesi, bebeğinizin erken şekli ve süper hızlı kalp atışları.

Hamileliğiniz beklediğinizden daha erken yaştaysa, bebeğiniz henüz görülemeyecek veya ölçülmeyecek kadar küçük olabilir. 8 haftalık ortalama gebelik boyutu, tepeden popoya yaklaşık yarım inç veya 12 milimetredir.

2 Aylık hamilelikte egzersiz ve diyet

İkizlere hamileyseniz, bebekleriniz 2 aylıkken bekar bebeklerle aynı boyutu ölçecektir.

Teorik olarak, her ikisi de bir ultrasonda tespit edilebilir, ancak bu gebelik yaşındaki tüm bebekler çok küçük olduğu için, bebeklerden birinin diğerinin arkasına saklanıp, sizde sadece bir tane varmış gibi görünmesi için iyi bir şans vardır.

Bu, özellikle 8 haftadan önce yapılanlar gibi erken ultrasonlarda çok daha olasıdır ikizler aynıysa ve aynı amniyotik keseyi paylaşıyorsa, .

Ancak ikinci üç aylık döneminize girdikten sonra, bir bebeğin diğerinin arkasına sıkışması veya bir ultrason teknisyeninin rahminizde ikinci bir bebeğin tamamını görmemesi oldukça nadirdir!

2 aylık hamilelikte egzersiz ve diyet

Tıp uzmanları, besleyici gıdalar yiyerek ve egzersiz yaparak hamileliğinizin 9 ayı boyunca sağlıklı kalmanın önemli olduğunu söyleyecektir.

Sağlıklı bir hamilelik geçirmeye çalışmalı mısınız? Elbette! Ama aynı zamanda, ikinci ayı, bir şekilde hayatta kalma modunda yaşamak için serbest geçişli, yargısız bir bölge olarak görmek de sorun değil.

Sabah bulantısı genellikle 8 veya 9 hafta civarında zirve yapar , bu nedenle yemek aslında şu anda en büyük mücadelelerinizden biri olabilir.

Eğer elinizden gelen tek şey krem ​​peynirli sade beyaz simitse, o zaman yemeniz gereken şey budur. Hamileliğinizin bu noktasında, yeşil yapraklı sebzelere ve az yağlı süt ürünlerine ihtiyacınız olduğundan daha fazla enerjiye ve güce ihtiyacınız var. ( alın doğum öncesi vitamininizi Yine de !)

Aynı şey egzersiz için de geçerli – gün içinde midenizin bulanmadığı ve hafif egzersizler yapmak sizi daha insancıl hissettirdiği zamanlar varsa, hemen devam edin. devam etmeniz gayet iyi hamilelik için güvenli egzersizlere Hamile kalmadan önce yaptığınız .

Bununla birlikte, banyonuzun mahremiyetinde kanepeden kalkıp kusmak dışında herhangi bir egzersiz yapacağınıza dair hiçbir beklentiniz olmamalıdır.

Ne zaman doktora görünmeliyim?

2 aylık hamilelik belirtileri arasında şu durumları yaşadınığınızda, “Hafif” kanama ve krampların sorun olmadığını söylediğimizi hatırlıyor musunuz? Buna bağlı kalıyoruz, ancak bir uyarı ile: Hafif olsa bile doktorunuza bunun olduğunu bildirin.

Niye ya? Yeni hamile olduğunuz için, bu da doktorunuzun lekelenme ve kramp gibi şeyler yapıp yapmadığınızı bilmesi gerektiği anlamına gelir; tıbbi geçmişiniz göz önüne alındığında önemli olabilir.

Ayrıca, lekelenmeniz veya kramplarınız ateş veya idrara çıkma zorluğu gibi başka semptomlarla birlikte gelirse, bu da endişe kaynağı olabilir.

2 ayda doktorunuzu aramanızı istemesi gereken diğer şeyler:

 • midenizde veya sırtınızda şiddetli ağrı
 • ateş
 • bir külot astarını kaplayan veya bir pedi ıslatan kanama
 • Şiddetli başağrısı
 • Bir belirtileri idrar yolu enfeksiyonu

Kusma ve mide bulantısı ilk üç aylık dönemde tipik semptomlar olsa da, herhangi bir yiyecek veya içeceği azaltmanıza engel olan sürekli kusmanız varsa doktorunuzu aramalısınız. Bu, olan bir işareti hiperemezis gravidarum’un tedavi edilmediği takdirde dehidratasyona ve yetersiz beslenmeye neden olabilecek şiddetli bir sabah bulantısı olabilir.

Son Olarak

2 aylık hamile olmak her zaman eğlenceli değildir: Kendinizi sürekli hasta hissedebilirsiniz, huysuz ve sinirli olabilirsiniz ve bazen hiçbir şey yatağınızın yorganının altına girip doğum vakti gelene kadar orada kalmak kadar çekici gelmeyebilir. bebek.

Bu da geçecek ve çok yakında her gece saat 19.00’dan sonra uyanık kalabilecek ve kusmadan istediğiniz her şeyi yemeye geri döneceksiniz.

2 aylık hamilelikte karın büyür mü ile ilgili makalemizde umarım aklınızdaki sorulara cevap verebilmişizdir, daha fazlası için saglikmedya.net adresimizden günlük bilinmesi gereken sağlık konuları hakkında bilgi edinebilirsiniz.